,

Elever träffade Tysklands honorärkonsul på ön

 

Ett tiotal länder har valt att ha ett konsulat på Gotland. Ett av dem är det tyska konsulatet som sedan 2002 representeras av projektledaren och civilingenjören Jörgen Wessman. På onsdagen besökte han Gutegymnasiet och berättade för elever på samhällsprogrammet om vad det innebär att vara honorärkonsul.

Dels jobbar han med en konsulär del som handlar om pass, pappershandlingar och vidimeringar av underskrifter och så vidare.

– Sedan jobbar jag också med en representativ del som gäller officiella besök där jag deltar som representant för Tyskland. Det är stoltheten att få vara just Tysklands representant som är det bästa med jobbet. Det är en stor ära.

Är du intresserad av omvärldsfrågor? Då skulle samhällsvetenskapsprogrammet passa dig. Klicka här för att läsa mer om det. Vill du ställa frågor om programmet kan du ringa till vår bitr. rektor och SYV Jesper Hedlund: 0768-852509