, ,

Idag var det UF-startup för tvåorna

 

Företagen är skapade och de har redan börjat jobba med sin idé. Nu gäller det att börja jobba som och bli en del av ett team, säger Nicoline Roswall som är gymnasieansvarig för Ung Företagsamhet på Gotland. Och det är precis vad dagens startup har handlat om.

– Tanken med en startup är att de ska få igång UF-året på bästa sätt och för att de ska bli sammansvetsade. Och egentligen bara peppa till dem inför året.

Vad kommer i nästa steg?

– Att göra klart produkten och få ut den på marknaden.

Vad är nytt för i år?

– I och med Covid-19 så har det digitala ett större fokus. Idag har vi pratat om det och hur man kan förbereda sig på bästa sätt. En del företag mår faktiskt bra av det här. Se bara på hur bra det går för vissa streamingtjänster som bara går uppåt på aktiebörsen. Så det handlar om att titta på vad som händer i samhället och anpassa sig efter det.

Hur det blir med vårens UF-mässa på Wisby strand är fortfarande inte klart. Det kan hända att den blir digital.