Tre elever från Gutegymnasiet var med och skapade spel i helgens Global Game Jam 2019 i Visby. Det var Anton (TE16), Edvin (TE16), och Joel (EST16) som deltog i de världsomspännande spelskapardagarna tillsammans med studenter på Uppsala Universitet – Campus Gotland.

– Det var trevligt. En intressant grej var att vi var de enda som inte gick på högskolan som var där, säger Edvin Eriksson.

När konferensen började hade de 48 timmar på sig att producera ett spel – från början till slut.

– Vi fick verkligen användning för all kunskap som vi lärt oss under de här 2,5 åren. Allt ifrån ren design och känslan, till programmeringen och mycket mer.

Vad gjorde ni för spel?

– Vår demo handlade om en liten pojke som är fast i en mardröm och måste besegra ett drömmonster. Under tiden ska man samla batterier till sin nattlampa och i slutet, när man väl samlat alla batterier, så kan man tända sin lampa och allt är bra igen.

Förra året deltog över 40 000 personer i 108 länder och på 803 platser. Totalt skapades 8606 spel.