,

Elever går retro med nya tekniker

40-tal? Eller kanske 80-tal? Har du ett favorit-årtionde där man producerade konst som är just precis i din smak? Du är inte ensam och under våren har elever i kursen Digitalt skapande 2 fått i uppgift att göra en produktion där man återskapar en konststil med moderna tekniker.

– De fick i uppgift att välja ett årtionde och ett medium att jobba i. Valde man till exempel film så kunde man välja en reklamfilm eller musikvideo att hämta inspiration ifrån – att se hur den konstformen såg ut då och sedan försöka återskapa den med de program och den utrustning som vi har nu, säger medialäraren Robin Pettersson.

Affischen ovan är ett exempel på en färdig produkt där eleven valt att placera en Tesla, som är bland det modernaste vi har inom tekniken idag, i retro stil.

Här kan läsa elevens egna ord om processen kring skapandet av affischen.