,

“De levererade med hög klass”

I veckan fick tvåorna på restaurang- och livsmedelsprogrammet göra ett inför-gymnasiearbetet-prov. Upplägget var att göra en 3-rätters där huvudrätten var fisk. De fick tre dagar på sig – en för prepp, en för förberedelse och en för servering. För att göra det lite enklare fick de också jobba i par eller i grupp om tre.

Enligt läraren Ulrika Brorson gick det över förväntan. Det var “en enda rätt som inte var super men ändå klart godkänd”. Annars var alla riktigt bra. Anledningen till resultatet tror hon dels har att göra med en workshop, dels att de tagit med sig en hel del kunskap och inspiration från APL:en (arbetsförlagt lärande).

– Vi hade en kick-off i januari där vi pratade om textur, upplägg, färg och smaker med både bra och dåliga exempel – och det har gett resultat. Så kommer vi fortsätta jobba.

Hur går tankar inför nästa års gymnasiearbete?

– De levererade med hög klass nu. Och de samarbetade och var fokuserade. Det känns tryggt inför hösten.