,

Vi hälsade på djuren på Käldhage gård

Det är ingen hemlighet att man blir glad av djur. Man kanske inte hoppar av glädje varje gång man ser en ko. Men försök hålla minen när du träffar en alpacka. Vi åkte och träffade Milton och gänget på Käldhage gård i förra månaden, och här ser du några av bilderna som vi fick med oss hem.

– Vi försöker göra många studiebesök för att eleverna ska få se så många gårdar och olika verksamheter som möjligt. Det är viktigt att få se det på riktigt och det blir ett sätt att lära sig mer. Besöken väcker också ofta ett intresse för blivande APL eller ett framtidsyrke, säger Anna Jakobsson som är programansvarig för naturbruksprogrammet.

Och såklart, som djurintresserad är det ofta roligt att få möta djuren och särskilt djur om man kanske inte kommer i kontakt med i vanliga fall.