,

Tobias Rawet föreläste om förintelsen

tomas

När han bara var 6 år gammal höll livet på att ta slut. Tyska soldater gjorde en razzia i det ghetto där han befann sig. Hans mamma stoppade ner honom i en hink och sänkte ner honom i torrdasset. Sedan hörde han henne gå iväg och det dröjde länge innan hon kom och lyfte upp honom igen.

Detta hände i den polska staden Lódz i början av andra världskriget. I måndags föreläste Tobias Rawet för elever på Gutegymnasiet om förintelsen av Europas judar.

– Hans erfarenheter gjorde förintelsen levande. Han tog upp saker som man inte visste om livet i ghettot och vad de blev utsatta för. Med ransonering av mat, hur de bodde instängda och inte fick ha några riktiga pengar, säger Robin Pettersson som pluggar sista året på estet-programmet.

– Det var en väldigt bra föreläsning.