, ,

Så kommer du åt Word Excel och OneDrive

 

Nu har vi börjat använda Office365. Det innebär att elever som börjat studera från och med hösten 2017 hittar Word, Excel och Powerpoint online på webben. Det gör att du enkelt kommer åt dem från vilket dator du vill. För att komma in i Office365 använder du dig av din e-postadress.

Se mer nedan om hur du går tillväga.

Steg 1

Gå till gutegymnasiet.se. Skrolla ner på förstasidan och klicka på länken portal.office.com.

Steg 2

Logga in med användarnamn (e-post-adress) och lösenord. Första gången får man ibland skriva det två gånger.

Steg 3

Klicka på den app du vill använda. T.ex. Word, Excell eller Powerpoint. Appen som heter OneDrive är din hårddisk som ligger online. Där sparas dina filer och du kan själva skapa mappsystem i OneDrive. Dessa filer kan du komma åt om du loggar in på andra datorer.