Gutegymnasiet
  • Hem
  • Program
    • Högskoleförberedande program
      • Ekonomiprogrammet
      • Estetiska programmet – Bild & Formgivning
      • Estetiska programmet – Estetik och media
      • Estetiska Programmet – Musik
      • Naturvetenskapsprogrammet
      • Samhällsvetenskapsprogrammet
      • Teknikprogrammet
    • Yrkesprogram
      • Barn- & Fritidsprogrammet
      • Hantverksprogrammet Florist
      • Hantverksprogrammet Frisör
      • Naturbruksprogrammet – Djur
      • Restaurang- & Livsmedelsprogrammet
    • Studie- & yrkesvägledning
      • Programöversikt
      • Så hittar du rätt program
      • Introduktionsprogram
      • Bli behörig
      • Gör en ansökan
  • Lokal Idrottsutbildning
    • Lokal idrottsutbildning
      • Vad är lokal idrottsutbildning?
      • Fotboll
      • Golf
      • Ishockey
      • Tennis
      • Övrig idrott
  • Nyheter
    • Alla nyheter
    • Covid-19
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
    • 2016
    • 2015
  • Om Gutegymnasiet
    • Om Gutegymnasiet
    • Gymnasiekatalogen online
    • Gör en ansökan
    • Policy & dokument
      • Drogpolicy
      • Elevhandboken
      • Handlingsplan hot och våld
      • Ledighetsansökan
      • Likabehandlingsplan
      • Synpunkter och klagomål
      • Trivselregler
  • Kontakt
  • Sök
  • Menu Menu
  • Facebook

Alma Öhman, Albin Westfält och Caroline Linder Storm.

Själva planeringen och idéerna kom snabbt, då vi alla tre ät intresserade av medeltiden och älskar fantasy, samt att vi alla ville göra en film. Så att komma på en idé och skriva ett manus var något av det lättaste. Vi hittade tre statister redan i början av planeringen, samt en kameraman som skulle hjälpa oss att filma. Medan Alma Öhman ritade på bild manuset så skrev Albin Westfält och Caroline Linde Storm på det skriftliga manuset.

Simon Roslin och Lucas Östman deltog som statister.

Caroline som Eldhild.

Tack vare skolans teaterrum hittade vi mycket kläder som rekvisita och vi spenderade en lektion till att bara åka runt på second hand butiker för att hitta mer, som trämuggar och glas. Vår producent, Caroline Linde Storm, hade en hel del rekvisita som hon tog med, så som smycken, knivar, päls, och handgjorda kläder. Kaffetanterna i skolans cafeteria var snälla och lånade oss en del ljus som vi kunde ha under inspelningen i Kapitelhusgården. Albin Westfält gjorde en plansch som skulle användas i slutet av filmen, som vi färgade i bild ateljén med te och akvarellfärg. Vår lärare Mikael Carlson, beställde även hem ett lösskägg, tillsammans med ett vattenlösligt lim.

Före och efter färgjustering.

Loggan till vårt projekt valde vi att ta till både 2D och 3D. Caroline skissade fram olika alternativ och färdigställde 2D-logotypen i Adobe Illustrator. Alma är gruppens 3D- och blender-expert, och med hjälp av referensbilder byggde hon upp mjödkaret och animerade skummet, något som även hjälpte även Alma utanför produktionen, i hennes gymnasiearbete.

Skägg och fantasy-feeling under inspelningsdagen på Kapitelhusgården.

Tack alla ni som hjälpt oss under inspelningen.
Alma Öhman, Olivia Radhe, Simon Roslin, Lucas Östman,
Albin Westfält, Caroline Linder Storm, Alfvar Arvidsson och Robin Pettersson.
Utanför bild: LF

Tack alla ni som hjälpt oss under inspelningen.
Alma Öhman, Olivia Radhe, Simon Roslin, Lucas Östman, Albin Westfält, Caroline Linder Storm, Alfvar Arvidsson och Robin Pettersson.
Utanför bild: LF.

Produktionen efter inspelningen blev tyvärr uppskjuten till följd av Coronaviruset, det blev mer och göra och gymnasiearbetet kom ikapp. Trots det kämpade vi på för att få klart filmen i tid. Modifikationer fick genomföras av post-produktionen, dels av uppdelning av uppgifter, så att alla skulle hinna med övriga skoluppgifter ävenså. SFX, musik, skuggor och färg… loggor i både 2D och 3D, filer som försvunnit och dykt upp. Mycket har hänt under den senaste terminen. Men vi har ett resultat.

Frodos Film Fam: Alma Öhman, Albin Westfält
och Caroline Linder Storm.

Albin Westfält som dvärg.

”Med gamla och nya metoder, stöd och en effektiv producent, kan en produktion lyckat bra i slutet.”

Alma Öhman

“Mitt mål är att skapa engagemang och få var och en att förstå varandras betydelse under en produktion. Tillsammans med ett fantastiskt lag tror jag att jag klarade det.”

Caroline Linder Storm

“Skägget var hemskt men stämningen var bra”

Albin Westfält

Tack Kapitelhusgården som har stått för den mest fantastiska inspelningsmiljön vi kunde önska oss. Gutegymnasiet för material och budget till våra second-hand äventyr i jakt på glas, kannor och kärl i rätt stil.

Besöksadress: Broväg 25
Postadress: Broväg 8, 62140 Visby

Rektor: 0768-852502
Reception: 076-8852500
Cafeteria: 0498-651161
Sjukanmälan: 0498-651161

Fler telefonnummer

Nyheter

  • Bli vår kollega på Gute Hundcenter1 december, 2020 - 10:44
  • Photo by Andrew Neel from PexelsFjärrundervisning på Gutegymnasiet: “Vi vill ta vårt ansvar”17 november, 2020 - 09:42
  • På vallhundspass i Isums11 november, 2020 - 10:18

Info & Länkar

Guide: Så loggar du in på Schoolsoft
Logga in på Schoolsoft
Läsårstider
Rutiner vid klagomålshantering
Likabehandlingsplan
Fler dokument
Gymnasiekatalogen online

Portal.office.com

Follow us on Facebook

Musik av Estrid & Noel
Scroll to top