,

En skön dag på Strandgärdet

Tiokamp på Strandgärdet. Perfekt sommarväder och häng vid Peters foodtruck. Skolan kan inte börja bättre.

Idag fredag tog vi med oss eleverna ner till havet i Visby. Vattnet låg blankt, luften var varm, och hösten höll sig på avstånd. På Strandgärdet mötte eleverna varandra i otraditionella lekar. Ja, stöta stång är ju en klassisk gotländsk gren. Men bland de mer ovanliga grenarna fanns “ställa upp ett tält” och “måla av en lärare”. Andra grenar var “klämma iväg en tvål” och “irländsk julafton” – med bonusen att trä makaroner på en tråd.

Lagen var jämna, och kanske var det vädret som gjorde att tempot i allmänhet höll sig lugnt. På måndag, när ordlekarna är färdiga kommer Ray att kora vinnarna.

Här kan ni se bilder från dagen. Såg ni förresten när Reza stötte stång som om de vore tändstickor?